A NEOKATEKUMENÁLIS ÚT
„Legyenek mindnyájan egy, amint mi egy vagyunk (..), amint te Atyám bennem vagy és benned!”
(Jn. 17,21.)
Ez az új tapasztalat a II. Vatikáni Zsinat által ébresztett megújulásból indult el 1964-ben, Madridban, Palomeras Altas barakkjaiban, ahová Francisco (Kiko) Argüello költözött, hogy együtt éljen az ott lévő – a társadalom által kivetett – rendkívül nyomorult emberekkel. A szegények kérésére Jézus Krisztus evangéliumát kezdték nekik hirdetni.
A Neokatekumenális út bevezetés a kereszténységbe, melyet a plébániákon belül kis közösségekben élnek meg. A neokatekumenális közösségeket különböző korú, társadalmi helyzetű, gondolkodásmódú emberek alkotják, akik egységben a püspökkel saját kereszténységüket akarják újra felfedezni és megélni. Végső cél, hogy a híveket fokozatosan a Jézus Krisztussal való bensőséges kapcsolatra vezesse. Így válhatnak az Egyház aktív tagjaivá, és az Üdvözítő örömhírének mindenütt hiteles tanúivá.
A „neokatekumenális" elnevezés a keresztségre való hivatkozásból adódik. Valójában azonban, azokat a szakaszokat járják újra, amelyek a katekumenátust alkotják, vagyis a hitre vezetés időszakát. Ez az Ősegyház szokásos gyakorlata volt, de a nem megkeresztelt felnőttek ma is ezt az utat járják, ha be akarnak lépni az Egyházba. Ezen Út révén a plébánián a szentségi pasztorációból az evangelizációs pasztorációba való átmenet valósul meg a templomba járó felnőttek részére, de azok számára is, akik távol vannak az Egyháztól.
Az Út a nevét 1969-ben az Istentiszteleti és Szentségi Kongregációtól kapta. Ma már 5 kontinens 120 országában elterjedt pasztorációs formáról beszélhetünk. Magyarországon 1983 óta van jelen.
2008. május 11-én, a Laikusok Pápai tanácsa határozatban kimondta a Neokatekumenális Út Statutumának végleges jóváhagyását, 2012. január 20-án a Laikus Kongregáció jóváhagyta a Neokatekumenális Út összes liturgiáját, melyek a hit növekedésének különféle szakaszait kísérik el.
A rendszeres találkozások alkalmával a keresztség magjának kifejlődése három fő irányvonalon valósul meg: Isten szava, Liturgia (Eucharisztia), közösség.
Ezek a közösségek a bennük élő Isten Szeretetét és az Egységet mutatják a körülöttük élő embereknek.
Minden szerdán szentmise után igeliturgia, havi egyszer Eucharisztia, 6 hetenként vasárnap egész napos közösségi együttlét a közösségi házban.
Érd.: Dudás Gábor (+36-30-646-7989 vagy 30-544-9824)